border border border border
border
     
border border
Pomoc dla Asi
border border
 arrow 
   Strona Główna arrow Artykuły z prasy Dzisiaj jest wtorek, 18 czerwiec 2024
border border

 
Menu serwisu
Strona Główna
Epitafium
Dla Asi
Strona Główna - Historia
Strona główna - Historia 2
Galeria
Prace Asi
Kącik Asi
Kalendarium
Skrócone kalendarium medyczne
Księga gości
Ciekawe
English version
Aukcje Allegro dla Asi
Artykuły z prasy
Info dla rodzin i pacjentów
O Asi
Środki
Zaświadczenia lekarskie
Prawidłowe wyniki morfologii
Aktualne wyniki morfologii Asi
Mail do Asi

Telefon do Asi szkoly w Kościerzynie :
058 686-83-32Artykuły z prasy

Artykuł z Rzeczpospolitej (data wydania 21 września 2004)

Wrocławski szpital, w którym dzieci czekają na przeszczepy, odcięty od dostaw szpiku

Klinika zadłużona za granicą na milion złotych

Za każdy przeszczep szpiku wrocławski szpital, w którym leczone są dzieci, dostawał pieniądze z budżetu. Mimo to jest zadłużony w kilku europejskich bankach szpiku. Placówki właśnie zablokowały jego dostawy. To dla niektórych pacjentów może oznaczać śmierć.

O sprawie przeszczepów szpiku we wrocławskiej Klinice Transplantacji Szpiku Akademii Medycznej, w której leczone są dzieci zrobiło się głośno kilka dni temu. Klinika podniosła alarm, że zabrakło pieniędzy na operacje. Minister Marek Balicki, zapewnił że na przeszczepy znajdą się dodatkowe fundusze. Problem się jednak nie skończył.

Wrocławska klinika jest jednym z niewielu ośrodków w Polsce, który przeszczepia szpik dzieciom. Ma zakontraktowane najdroższe zabiegi - transplantacje szpiku od tzw. dawcy obcego. Z budżetu dostaje za nie co roku od miliona do pięciu milionów złotych. Pieniądze na transplantacje są "znaczone" - można je wydać tylko na konkretną operację. Jak ustaliła "Rz", mimo to klinika z Wrocławia jest zadłużona na ok. milion złotych w centralnych bankach szpiku w Niemczech i Czechach oraz innych zagranicznych placówkach. Zniecierpliwiony sytuacją centralny bank szpiku w Niemczech (nie mogąc doczekać się 167 tys. euro) zablokował dostawy szpiku dla pacjentów z Wrocławia.

- Mieliśmy i mamy poważne problemy z kilkoma ośrodkami w Polsce. Także z wrocławską kliniką - przyznaje Carlheinz Mźller, dyrektor ZKRD (Zentrales Knochenmarkspender-Register fźr die Bundesrepublik Deutschland), niemieckiego centralnego banku szpiku. Nie zdradza, jakiego rzędu są to długi ani o jakie szpitale chodzi.

Co oznacza blokada w bankach szpiku? Odroczenie przeszczepów, czyli dla niektórych pacjentów zmniejszenie szans na poprawę zdrowia. Dla innych, którzy mają nawrót choroby, może oznaczać śmierć.

Skąd ten dług? - Szpital jest zadłużony na ok. 100 mln złotych. Szukanie pieniędzy to przesuwanie przykrótkiej kołdry - mówi dr Maciej Żmudzki, dyrektor Akademickiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. - Nie ma specjalnego konta w banku na przeszczepy, wszystkie pieniądze idą do jednego worka.

Ministerstwo Zdrowia twierdzi, że inne szpitale nie mają takich problemów. Ewa Gwiazdowicz, rzecznik ministerstwa: - Pieniądze na przeszczepy nie mogą iść na nic innego. To niedopuszczalne. Przyczyny zadłużenia wrocławskiej kliniki nie są dla nas jasne. Będziemy to sprawdzać.

- Jeśli chcemy przestrzegać wyznaczanych limitów, to najpierw trzeba otwarcie powiedzieć społeczeństwu, że nie stać nas na leczenie wszystkich pacjentów, także dzieci, których ratowanie wymaga zastosowania drogich procedur - mówi dr Ewa Gorczyńska, ordynator Dziecięcego Oddziału Transplantacji Szpiku we wrocławskiej klinice.

Niemiecki bank szpiku ma wznowić dostawy po spłacie długu przez wrocławski szpital. Kiedy to się stanie? Ani szpital, ani ministerstwo nie znają na razie odpowiedzi. W czwartek dyrektorzy szpitali zajmujących się przeszczepami szpiku spotykają się z ministrem zdrowia Markiem Balickim.

Rafał Bubnicki, Wojciech Cieślago to top Go To Top go to top

 
Koszty pozyskiwania szpiku
Test dawców
Strategia doboru dawcy
Jak zostać Dawcą i jak wygląda procedura
Przeszczepy szpiku kostnego
Laboratoria
Nasz baner
Pomagają nam
Potrzebna Krew
Fundacja Kaszubska
Wpłata kartą kredytową na konto Fundacji


Telefon do
Kliniki Hematologii Dziecięj we Wrocławiu,
Odzial Transplantacji Szpiku i Terapii Genowej,
ul. Bujwida 44,
tel. (0-71) 320-04-00

Telefon do
kliniki Hematologii AM
w Gdańsku :
058 349-28-71/74
border borderborder border
     
border
border
border border
border border border border
border border border border

Advertisement